top of page

"PİZZA" değil "PİNSA" :) - Pinsa Nedir?

Sevgili İtalya severler,


Onca yıllık İtalya ve İtalyan mutfağı deneyimime rağmen, geçen haftalarda Prag’ta bir İtalyan restoranında tesadüfen karşıma çıkan bir yiyecekten bahsedeceğim bugün; pinsa🍕Pinsa videoda görmüş olduğunuz pizza benzeri ama “pizza değil de pinsa” olarak adlandırılan yiyeceğin adı.


Peki pinsa nedir? Pizzadan farkları nedir?


● Öncelikle, pizzanın kökeni Napoli dersek, pinsa için de Roma diyebiliriz.


● İlk görünen farklılık şeklen ön plana çıkıyor; pizza daha yuvarlak bir yapıda iken, pinsa oval bir şekle sahip.


● Fakat asıl farklılık hem içerik hem de işleme açısından farklı özellikleri olan pinsa hamurundan kaynaklanıyormuş.


》Pinsa hamuru üç farklı undan yapılıyor: buğday unu, soya unu ve pirinç unu. Bu karışım, kurutulmuş ekşi maya ile birlikte çok sulu bir hamur ve uzun bir kabarma süresi sağlıyor, ve bu da daha sindirilebilir ve kokulu bir yiyecek ortaya çıkarıyor.


》Hamurun yoğurulması da pizzanınkinden tamamen farklıymış: bu sebeple pinsa'nın dışı çıtır çıtır, içi ise hoş bir yumuşaklıkta oluyor.


Kesmek için de böyle makasla servis eden yerler varmış, ben İtalya’da hiç denk gelmemiştim, onu da Prag’ta deneyimlemiş oldum 😊 Öte yandan “Prag ne alaka” deyip geçmeyelim, adım başı İtalyan restoranına rastlamak mümkün, adeta küçük bir İtalya, üstelik öyle sadece menüsü değil, sahipleri, çalışanların çoğu, içerde çalınan şarkılara kadar her detay İtalyan 💚🤍💗


Ee yer misiniz “pinsa” falan? 😉

Комментарии


bottom of page