top of page

İtalya'da Oturma İzni

Sevgili İtalya severler,

Çok yeni yaşadığım bir süreç olduğu için İtalya’ya gelmeyi düşünen ya da gelme hazırlığında olan kişiler için yardımı olması adına hemen paylaşmak istedim.


Eğer İtalya’ya 90 günden fazla bir süre ile kalmak üzere geliyorsanız, size verilen vize burada kalabilmeniz için yeterli olmuyor. İtalya’ya vardıktan hemen sonra yapmanız gereken şeyler var.


Öncelikle vardıktan sonraki 8 iş günü içinde postaneden oturma izni için başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için de bir başvuru kiti var, yine postaneden alıyorsunuz bu kiti. Formun doldurulması başlı başına bir iş, ben destek almıştım doğrusu, bunun için yardımcı olan göçmen büroları var, ya da üniversite için geliyorsanız, üniversite de sizi yönlendirebilir. Form ile birlikte sağlık sigortası da yaptırmanız gerekiyor, kalacağınız süre için geçerli olmalı. Postaneden bu başvuruyu yapınca size başvuru yaptığınıza dair bir fiş veriyorlar ve emniyete gitmek için bir de tarih veriyorlar. O verilen fiş çok önemli, pasaportunuz ile birlikte hep yanınızda taşımalısınız. Oturma izni çıkana kadar Türkiye’ye gelip giderken mutlaka yanınızda olmalı.


italyada oturma izni

Bundan sonrası hep böyle mi bilmiyorum, çünkü Erasmus yaparken bu şekilde değildi diye hatırlıyorum, fakat bana emniyette başka bir randevu daha verip “bu ilk oturma iznin olduğu için, bir görüşme daha yapılıyor” dediler. Yani oturma izni uzatma süreci olsaydı, buna gerek olmayacaktı. Emniyette yaptıkları şey parmak izi almak. Neyse diğer görüşmeye de gittim, o da tamamen parmak izi almak üzerine bir görüşme. Bu süreçleri de geçtikten sonra dediklerine göre birkaç ay içinde oturma izni çıkıyor, bunu da internetten takip edebiliyorsunuz. Ben Erasmus yaparken oturma iznim Türkiye’ye dönmeme bir hafta kala çıkmıştı, çok gülmüştüm :) Umarım bu sefer daha iyi bir performans olur :)


Herkese bu hafif zorlu süreçte boş şans ;)

Comments


bottom of page