• İrem

İtalyanca Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyemdir!

Güncelleme tarihi: 31 Ağu 2021


italyanca öğrenmek istiyorum

Sevgili İtalyanca severler,

Sizden sık gelen sorulardan bir diğeri; “İtalyanca öğrenmek istiyorum, ne tavsiye edersiniz?”


Hatta İtalyanca'nın zor olduğunu düşünüp bazen "italyanca öğrenmek zor mu?" diye soranlarınız da oluyor:)


Hepsini burada sizin için toparladım:

  • Öncelikle sevgili İtalyanca severler, bu dili hangi yol ile öğrenmek istediğinize, hangi yolun size daha iyi geldiğine karar verin. Bu ne demek? Grup ortamında daha iyi öğrendiğinize inanıyorsanız bir kursa yazılmanız mantıklı olacaktır. Eğer “esnek zamanlama yapabilmek ve birebir çalışmak tercihim” diyorsanız özel derse yönelmelisiniz. “Hiçbiri değil, ben evde kendim çalışıp öğrenirim” diyorsanız aşağıdaki maddelerden ilki sizin için!!

  • Bu madde, evde kendi kendine çalışmak isteyenler için çok önemli: DOĞRU kaynağı bulmak! Piyasadaki kitapların çoğu, kendi kendine öğrenmekten ziyade eğiticiye yardımcı olacak cinsten, dolayısıyla burada doğru kaynağı seçip, bu kaynakla ilerlemeniz en önemli ve ilk adımınız olmalı. Kendi kitabını yayınlamış biri olarak tabi ki tavsiyem kendi kitabımdan yana olacak:) Tercihinizi yapmadan önce kitabın içeriği ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz, satın almak için ise bu linki kullanabilirsiniz. Kitabın yanısıra online olarak konu anlatımlarımı dinlemek isterseniz Youtube kanalımdan yaptığım ders videolarını takip edebilirsiniz, ikisini beraber götürmek verimli olacaktır, buyrun linkte :)

  • Yöntemi seçtiniz ve çalışmaya başladınız, bundan sonraki önemli adım; düzenli ve tekrarlar yaparak çalışmak. Özellikle kendi kendinize öğreniyorsanız self-disiplini oturtmanız çok önemli, aksi takdirde kendinizi sürekli bu işi erteler durumda bulmanız an meselesi.

  • Bir dili kullanmak demek, o dilde cümleler kurabilmek ve kurulan cümleleri anlayabilmek demek. Bol bol cümle kurun. Kendi kendinize kaldığınızda, yolda yürürken, otobüste giderken kafanızdan cümleler kurun, her cümle kendinizi o dilde ifade etmeye bir adım daha yaklaşmak demek. Bu alanda yayınladığım "Cümle Egzersiz Kitabı"na dair detaylı bilgi almak için buraya, satın almak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

  • Uzun ve kompleks cümleler kurmaktan uzak durun! Özellikle yeni başlarken “Ali topu tut” kıvamında cümlelerle başlayın, kendi anadilimiz bile bize, en başta bu cümlelerle öğretildiyse bir sebebi vardır değil mi? ;) Önemli olan söylemek istediğimizi karşımızdakinin anlaması, şair kıvamında ama kimsenin anlamadığı cümleler kurmak değil :)

  • Bol bol dinleyin. Açın İtalyan radyolarını dinleyin, iki gün anlamazsınız, üçüncü gün bir kelimeyi yakalarsınız, bir ay sonra bir bakmışsınız şarkının ana fikrini anlamışsınız bile. Sizin için İtalyan şarkılardan oluşturduğum dinleme listesi de linkte. Dinleme egzersizlerine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

  • Bol bol izleyin. Evde film mi izleyeceksiniz, açın İtalyan filmlerinden izleyin, başta alt yazılı olsun, sonra bir bakmışsınız altyazıya gerek kalmamış. İtalyanca dizi ve film konusundaki tavsiyelerime bu linkten ve bu linkten ulaşabilirsiniz:

  • Bol bol okuyun. İtalya da en az bizim kadar bir sosyal medya ülkesi. Birçok şaka sitesi, blog vs. var. İndirin, her gün bir tane okuyun, kelime dağarcığınız da, farkında olmadan gramer bilginiz de gelişecek. Sizin için hazırladığım okuma egzersizi videoları bu linkte.

  • Bol bol konuşun. Yine sosyal medyadaki birçok gruptan yararlanarak İtalyanlara, İtalyanca öğrenmek isteyenlere ulaşmanız mümkün. Konuşun, deyimi yerindeyse kafa göz yara yara konuşun. “Bir dakika önce mükemmel bileyim, sonra konuşurum” yanlışına sakın düşmeyin, ilk günden itibaren konuşun. Gramer yüzde yüz doğru olsun diye beklemeyin, kendinizi bloke etmeyin, içinizden geldiği gibi konuşun, ilk aşamada karşıdaki anlasın yeter, konuştukça ve dinledikçe hepsi düzelecek zaten, siz yeter ki o eşiği kırın, gerisi gelecek ;)

Vee aşkın dili, melodinin tavan yaptığı bu güzel dili tutkuyla öğrenin ve aşkla konuşun ;)

İtalyanca öğrenirken size yardımcı olacak birçok ders ve tavsiye videosu paylaştığım Youtube kanalıma abone olup, oradan takip etmeyi de unutmayın ;)


Kolayca italyanca öğrenmek hayaliniz olmasın, gerçeğiniz olsun !


İtalyanca ve İtalya'ya dair tüm paylaşımlarım için:

İTALYANCA ÖĞRENMEK İSTEYENLER BURAYA!

Sevgiyle ve takipte kalın..

#iremleitalyanca

8.708 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör