• İrem

İtalyanca Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyemdir!


Sevgili İtalyanca severler,

Sizden sık gelen sorulardan bir diğeri; “İtalyanca öğrenmek istiyorum, ne tavsiye edersiniz?”

Hepsini burada sizin için toparladım:

  • Öncelikle sevgili İtalyanca severler, bu dili hangi yol ile öğrenmek istediğinize, hangi yolun size daha iyi geldiğine karar verin. Bu ne demek? Grup ortamında daha iyi öğrendiğinize inanıyorsanız bir kursa yazılmanız mantıklı olacaktır. Eğer “esnek zamanlama yapabilmek ve birebir çalışmak tercihim” diyorsanız özel derse yönelmelisiniz. “Hiçbiri değil, ben evde kendim çalışıp öğrenirim” diyorsanız aşağıdaki maddelerden ilki sizin için!!

  • Bu madde, evde kendi kendine çalışmak isteyenler için çok önemli: DOĞRU kaynağı bulmak! Piyasadaki kitapların çoğu, kendi kendine öğrenmekten ziyade eğiticiye yardımcı olacak cinsten, dolayısıyla burada doğru kaynağı seçip, bu kaynakla ilerlemeniz en önemli ve ilk adımınız olmalı. Kendi kitabını yayınlamış biri olarak tabi ki tavsiyem kendi kitabımdan yana olacak:) Kitap ile ilgili detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz, satın almak için ise bu linki kullanabilirsiniz. Eğer online dinlemek isterseniz de Youtube kanalımdan iki haftada bir düzenli ders paylaşımı yapıyorum, abone olup, oradan takip edebilirsiniz, buyrun linkte :)

  • Yöntemi seçtiniz ve çalışmaya başladınız, bundan sonraki önemli adım; düzenli ve tekrarlar yaparak çalışmak. Özellikle kendi kendinize öğreniyorsanız self-disiplini oturtmanız çok önemli, aksi takdirde kendinizi sürekli bu işi erteler durumda bulmanız an meselesi.

  • Bol cümle kurun. Kendi kendinize kaldığınızda, yolda yürürken, otobüste giderken bol bol cümle kurun kafanızdan, her cümle kendinizi o dilde ifade etmeye bir adım daha yaklaşmak demek.

  • Uzun ve kompleks cümleler kurmaktan uzak durun! Özellikle yeni başlarken “Ali topu tut” kıvamında cümlelerle başlayın, kendi anadilimiz bile bize, en başta bu cümlelerle öğretildiyse bir sebebi vardır değil mi? ;) Önemli olan söylemek istediğimizi karşımızdakinin anlaması, şair kıvamında ama kimsenin anlamadığı cümleler kurmak değil :)

  • Bol bol dinleyin. Açın İtalyan radyolarını dinleyin, iki gün anlamazsınız, üçüncü gün bir kelimeyi yakalarsınız, bir ay sonra bir bakmışsınız şarkının ana fikrini anlamışsınız bile.

  • Bol bol izleyin. Evde film mi izleyeceksiniz, açın İtalyan filmlerinden izleyin, başta alt yazılı olsun, sonra bir bakmışsınız al tyazıya gerek kalmamış.

  • Bol bol okuyun. İtalya da en az bizim kadar bir sosyal medya ülkesi. Birçok şaka siteleri, bloglar vs. var. İndirin, her gün bir tane okuyun, kelime dağarcığınız da, farkında olmadan gramer bilginiz de gelişecek.

  • Bol bol konuşun. Yine sosyal medyadaki birçok gruptan yararlanarak İtalyanlara, İtalyanca öğrenmek isteyenlere ulaşmanız mümkün. Konuşun, deyimi yerindeyse kafa göz yara yara konuşun. “Bir dakika önce mükemmel bileyim, sonra konuşurum” yanlışına sakın düşmeyin, ilk günden itibaren konuşun. Türkçe’den çevirmeden, İtalyanca düşünmeye çalışın. Gramer yüzde yüz doğru olsun diye her saatte bir cümle kurmak değil, içinizden geldiği gibi konuşun, karşıdaki anlasın yeter, konuştukça ve dinledikçe hepsi düzelecek zaten, siz yeter ki o eşiği kırın, gerisi gelecek ;)

Vee aşkın dili, melodinin tavan yaptığı bu güzel dili tutkuyla öğrenin ve aşkla konuşun ;)

Yukarıda bahsettiğim kaynaklarla ilgili detaylı yönlendirme vereceğim bir video hazırlıyorum; Youtube kanalıma abone olup, oradan takip etmeyi unutmayın ;)

Sevgiyle ve takipte kalın..

#iremleitalyanca

316 görüntüleme