top of page

Un aperitivo? ;)


italyan aperitivo kültürü - iremle italya

Sevgili İtalya severler,


İtalyan kahvaltı haricinde evimizde yaşattığımız bir diğer İtalyan geleneği "aperitivo". İtalyanların akşam yemeğinden birkaç saat önce hafif bir içki eşliğinde atıştırmalıklarla süslediği mini öğüne "aperitivo" deniyor. Bizdeki "hadi bir kahve içmeye gidelim" kavramının İtalyanlardaki karşılığı "dai facciamo un aperitivo - hadi aperitivo yapalım" demek mümkün. Türkçe'de kullandığımız "aperatif" sözünün oradan geçmiş olması çok muhtemel.


Bizim evde de, benim ders yoğunluğum sebebiyle akşam yemeği ile öğle yemeği arasında uzun bir vaktin olması, ister istemez, bir şeyler atıştırma ihtiyacı doğuruyor. Biz de bunu kendimize keyifli bir mola şeklinde konumlandırıp, en şükela atıştırmalıklarımızı hazırlayarak, 10-15 dakikalık "aperitivo molası" şeklinde değerlendiriyoruz.


En favorilerimiz fotoğrafta gördüğünüz pesto soslu kızarmış ekmek ve soğan halkası olmakla birlikte şu an fotoğrafta görünmeyen ama her midesine düşkün insanın mutlaka denemesi gereken "okyanus lokumu" aperitivolarımızın baş tacı. İtalya'nın ünlü soslarından olan pestoyu evde taze taze yapıyoruz ve makarnadan ziyade bu şekilde kızarmış ekmek üzerinde aperitivo amaçlı tüketiyoruz.


"Şaraplardan hangisi benim?" kısmına değinecek olursak roze :) Zira ben aslında ağır, acı içkilerden pek haz etmiyorum hatta içki kavramına alışmam bayağı zaman aldı diyebilirim, dolayısıyla bana roze ya da beyaz şarap daha hafif geldiği için tercihimi onlardan yana kullanıyorum.


Sizde durumlar nedir, aperitivo yapanları görelim ;)Kommentare


bottom of page