top of page

İtalyan "Aperitivo" Kültürü

Sevgili İtalya severler, İtalya'da anlayış farklı, biz yemekten önce iştahımız kapanmasın diye bir şey yemekten imtina ederken, burada "aperitivo" adı altında akşam saat 7 ila 9 arasında yemek öncesi atıştırma kültürü hakim. Zaten büyük ihtimal bizim dilimizdeki aperatif - atıştırma kelimesi de buradan (aperitivo) geliyor.


italya - aperitivo kültürü

Üstelik öyle arada sıra yapılan bir şey de değil, bayağı bir öğünmüşçesine itibar görüyor :) Akşam dışarı çıkılıyorsa önce bir "aperitivo" yapılıyor, akabinde saat 9-10 gibi geç saatlerde akşam yemeğine geçiliyor. Bazı publar aperitivo harici finger food servisi de verdiği için isteyen üzerine orada bir şeyler yiyerek akşam yemeği olayını kapatabiliyor. Fakat sizi temin ederim ki İtalya'da "yemek" konusu "birinci öncelik". Bunu farklı bir yazımda anlatmak istiyorum :)


Aperitivo sadece içki temelli değil, aynı zamanda yanında fındık, fıstık, zeytin, mini atıştırmalıklar ile sunulan bir öğün. Peki içecek olarak neler var?


Öncelikle en ünlü 2 "bitter" içecekten başlayalım:

Campari: Kuvvetli, acı bir portakal tadı var. Koyu pembe renkte bir içecek.

Aperol: Campari'nin yarı oranında (%22) alkol içeriyor ve biraz daha hafif fakat yine de kuvvetli :) Aynı şekilde acı bir portakal aroması var.


Ve bunları kullanarak yaptıkları ünlü Spritz:

Spritz: Geleneksel olarak içine 3 ölçü prosecco (beyaz şarap), 2 ölçü Campari veya Aperol'dan biri ve 1 ölçü de soda konuluyor, bir dilim portakal ile servis ediliyor.


Aperitivo olarak şarap ve bira gibi diğer farklı içecekler de içiliyor, fakat yazılarımı çok uzun tutmayı sevmediğimden içki çeşitlerinden farklı bir zamanda bahsedeceğim ;)


Örneğin aşağıdaki mekan biraz daha bira ağırlıklı servis yapıyordu, biz biranın yanına patates kızartması da almıştık.


Allora facciamo un aperitivo? ;)

italyada bir pub - aperitivo

Comments


bottom of page