• İrem

Espresso nereden gelmiş, nereye gitmiş, nerede içelim? ;)

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2020

İtalya'ya gittiyseniz dikkatinizi mutlaka çekmiştir, "Un caffè - Bir kahve" dediklerinde önlerine gelen kahve "espresso"dur, farklı bir şey istediklerinde o kahvenin çeşidi özellikle belirtilir, yani İtalyanlar için kahve eşittir espresso'dur.


Kelime olarak dışarı preslenmiş anlamına gelen "espresso", tahmin edersiniz ki, İtalyanca bir kelime. Espresso aslında kahve çekirdeğinin konsantresi. Tazeliğini koruyan kavrulmuş çekirdeklerin demleme işleminden hemen önce çekilmesi ile hızla hazırlanan kahve anlamında kullanılan bu ifade, 1900'lerin başından itibaren hazırlama yöntemini değiştiren makinaların kullanılmasıyla espresso halini almış.


Sanayi Devrimi 1900'lerde kahve kültürüne de etki etmiş. Artan üretim hızına bağlı olarak yaşam hızı da artıyor ve insanlar kahve için artık uzun süre beklemek istemiyor. Ayrıca hemen hemen her alanda kullanılan buhar teknolojisi kahve için de kullanılmaya başlıyor.


1896 yılında buhar gücüyle çalışan bir kahve makinesi yapıyorlar ve bir saatte üç bin kahve fincan hazırlayabiliyorlar! Fakat bu makinede kahve su yerine yüksek ısıdaki buharla demlendiği için kahvenin tadı lezzetli olmuyor.


1901 yılında İtalyan mucit Luigi Bezzera bu işe bir çözüm buluyor ve buhar gücünü kahveyi demlemek için değil, suyun kahveyi pişirmesi için zorlayıcı bir unsur olarak kullanıyor ve tattaki sorun çözülüyor.


Espresso makinalarının kahveyi lezzetli ve kısa sürede hazırlamayı kolaylaştırması sonucu espresso kültürü İtalya'dan başlayarak önce Avrupa'ya ardından tüm dünyaya yayılmaya başlamış.


Neyse ki Türkiye'ye de gelmiş ve bizi bu tattan mahrum etmemiş :)


İşte tam bu noktada düşünün ki;

- Nefis bir ada manzarası

- Şık ve sade bir tasarım

- Yemyeşil ve çiçeklerle süslü bir bahçe

- Güleryüzlü bir ailenin müthiş servisi

eşliğinde espresso'nuzu yudumluyorsunuz.


Nefis değil mi?


O zaman düşünmekle kalmayın ve Büyük Ada'da Sergüzeşt Oteli mutlaka ziyaret edin. Sermest Cafe'de leziz bir kahvaltının ardından keyifli bahçede İtalyan kahvesinin tadına varın.

Emin olun pişman olmayacaksınız ;)
141 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bella Ciao