top of page

Bir İtalyan Lezzeti: Cannoli

Sevgili İtalya severler,

Söz verdiğim üzere İtalyan tatlılarının en bilinen spesiyallerinden olan “Cannoli” ile karşınızdayım. Tatlının ismi latin kökenli ve küçük tüp / boru anlamına geliyor.

cannoli nedir

Cannoli, orijinalinde bir Sicilya tatlısı ve eski zamanlarda karnaval zamanı tüketilirken, sonradan yaygınlaşmış ve ünü İtalya dışına kadar taşmış. Özellikle, Amerika’nın çok fazla İtalyan göçü almış olması sebebiyle, New York gibi bölgelerde oldukça yaygın.


Malzemesi oldukça az olan bu tatlının yapımı için önce hamur yoğurulup, oklava ile açılıyor. Daire şeklinde kesilen hamurun demir bir çubuğa sarılarak, iki ucu birbiri ile yapıştırılıp, kızartılıyor. Kızardıktan sonra içindeki çubuk çıkarılıp, içi İtalyan peyniri ricotta ve pudra ile hazırlanmış dolgu ile dolduruluyor. Orijinali bu şekilde sade olsa da, içi damla çikolata, meyve vb. şeylerle süslenen versiyonları da var.


cannoli nasıl yapılır

İstanbul’da nerede yiyebilirim derseniz, ben gidip yemedim ama internette yaptığım araştırmaya göre; İtalyan ve İspanyol tatlıları yapan Chocca Sweet Moda ve Eataly’de bulabilirsiniz.


Buon appetito allora 😉

Comentarios


bottom of page