top of page

3 Günde Roma Turu (3.gün) | Roma'da nereye gitsek, ne yiyip içsek?

Roma'daki ilk günümüz için buraya tıklayabilirsiniz.

Roma'daki ikinci günümüz için buraya tıklayabilirsiniz.


17 Temmuz Pazar günü kahvaltımızı Roscioli Caffè ’de yaptık. Fiyatların çok daha uygun olduğu ve lezzetin de daha yüksek olduğu, Roma’da öne çıkan kafelerden. Burada maritozzo’nun küçük ve büyük olmak üzere iki boyut alternatifi vardı. Ayrıca yarığın içine farklı şeyler doldurulmuş versiyonları da vardı.


italyan kahvaltısı - roma - roscioli caffè pasticceria

Dışarda bir bahçeleri var fakat oturabilmek için sıra beklemek gerekiyor, günün sonunda oturduğunuz yer pek gölge de değil, dolayısıyla içerde barda ve İtalyan stayla yine ayakta kahvaltı yapmayı tercih ettik. Üçüncü güne de ayakta başladık anlayacağınız😅


roscioli caffè pasticceria -  romada kahvaltı

Burada ödediğimiz hesap 9 Euro oldu.


italyada kahvaltı fiyatı - italyada kahve ne kadar

Kahvaltı sonrası Castel Sant’Angelo’ya geçtik. Bu sefer otobüse kontrol görevlisi de bindi, ilk olarak yine maske kontrolü yapıp, biletimizi göstermemizi istedi. Roma Pass’i gösterince elindeki alet ile kontrol etti, kırmızı ışık yanınca gitti “convalide” makinesinin ön yüzüne tutup okuttu ve bizim dün akşamdan beri yapamadığımız aktive etme işlemini yaptı (2.gün yazısında bahsetmiştim). Meğer Roma Pass makinenin ön yüzündeki kısmına tutuluyormuş, biz normal biletlerin girdiği yere sokmaya çalışıyorduk, olmuyordu, açıkçası şoföre de sormaya üşenmiştim. Adam kartın üzerine dünün tarihini yazıp dürüst davrandığımız için bize güvendiğini yoksa ceza yazması gerektiğini söyledi, çünkü pratik olarak o scan işlemini yapmadığında 48 saatlik süreyi başlatmamış oluyorsun ve bu sefer de otobüse bedava binmeye çalışmış oluyorsun. Açık konuşmak gerekirse bu tip detaylar bir yabancı için çok fazla, puzzle gibi... Neyse cezadan yırtmış ve en azından kartımız aktive edilmiş bir şekilde otobüsten indik ve Castel Sant’Angelo; kart ile girdiğimiz ilk yer olduğu için bedavaya girmiş olduk.


Castel Sant’Angelo - Sant'Angelo Kalesi (diğer ismiyle Hadrian Mozolesi) Tiber nehrinin hemen yanında bulunuyor.

castel san'angelo - romada gezilecek görülecek yerler

Adına bakılarak bir kale olarak inşa edildiği düşünebilir ama aslında imparator Hadrian (Adriano) ve onun soyundan gelenlerin mezarı olarak inşa edilmiş. Hangi amaçlarla kullanıldığına bakarsak; her şeyden önce bir mozole, daha sonra bir kale, aynı zamanda bir papalık ikametgahı ve bir hapishane. Bugün hala yaz mevsiminde Papa'ya ev sahipliği yapıyor, ancak büyük ölçüde bir müze.


Castel Sant’Angelo - Sant'Angelo Kalesi - romada görülecek yerler
Castel Sant’Angelo - Sant'Angelo Kalesi

Bu fotoğrafı çekmek için tripod kurduk. Kadir’in tüm rahatlığına karşın ben biri telefonu alıp kaçacak diye gerginlikten poz veremedim bir süre, sonra akışına bıraktım😅


O dönem kalede bir çok davaya bakılır, idamlar burada yapılırmış. İdam edilen mahkumun kafası günlerce köprüde asılı tutulurmuş. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da bir süre burada sürgünde tutulmuş.


Mozolenin Sant'Angelo ismini alması, Roma'daki veba salgınının bitişiyle oluyor. Papa Gregory mozolenin tepesindeki baş melek Mikail heykelinin salgının bitişini sağladığına inanıyor. Vebanın bittiği yer heykelin kılıcının gösterdiği yer. Böylece yapının ismi "Castel Sant'Angelo - Aziz Melek Kalesi" oluyor.


Castel Sant'Angelo - romada gezilecek yerler
Castel Sant'Angelo

"Melekler ve Şeytanlar" kitabı/filmindeki "Passetto di Borgo" isimli gizli tünel Papa Nicholas tarafından 11. yy'da yaptırılmış ve kaleyi Vatikan'ın içindeki Aziz Petrus Bazilikası'na bağlıyor.


getir italya'da - italyada online alışveriş

“Getir”i İtalya’da görmek gerçekten hoş. En son 2017’de Bolonya’dayken her restoranın kendi broşürünü alıp öyle eve yemek söylüyorduk, “yemeksepeti” gibi bir uygulama yoktu. Aynı şekilde hediye göndermek istediğimde maksimum 2 site bulabilmiştim, onlar da “şarap ve çiçek” gibi kısıtlı alternatifler sunuyordu. Eminim pandemi ile online hizmetler gelişmiştir ama yine de “getir” in yeni bir soluk getirdiğini tahmin ediyorum 😊


Üçüncü gün için öğlen atıştırmalığı olarak yine Roma’nın spesiyallerinden Trapizzino tercih ettik. 2008 yılında ünlü pizza şefi Stefano Callegari tarafından geliştirilmiş bir tarif; üçgen şekilde kesilmiş muhteşem bir ekmeğin içine; tavuğundan etine farklı malzeme ve soslarla hazırlanmış iç harçlar konuluyor 🤤


trapizzino - romada ne yenir
Trapizzino - İç harçlar

Biz bu üçünü tercih ettik. Böyle bir lezzet yok😋Ekmeğinin hamuru ayrı bir olay, iç harcının lezzeti ayrı🤤 “Roma’dan en çok hangi lezzeti özleyeceksin?” derseniz kesinlikle “trapizzino”. Mekan olarak burayı not edin: Trapizzino – Via Giovanni Branca, 88.


Trapizzino nedir - romada ne yenir
Trapizzino tanesi 4 Euro, bira 2 Euro, kutu kola 2,5 Euro.

Roma'nın en önemli meydanlarından biri olan Piazza Venezia - Venedik Meydanı nda bulunan Altare della Patria - Anavatanın Sunağı 1870 yılında kurulan İtalyan monarşik yönetiminin ilk kralı olan Viktor Emmanuel II'nin şerefine yapılmış.