Il Turco In Italia - Teatro Comunale di Bologna

İtalya'da bir kültür mantarı halime tiyatro bileti satın alarak devam etmeyi bir görev bildim ve bir de ne göreyim, Bolonya Şehir Tiyatrosu'nda "Il Turco in Italia - İtalya'da Bir Türk" isimli bir oyun var!!!


Önce bir "Yok artık!!" çektikten sonra, "bu Allah'ın bir lütfu olmalı" diyerek, bilet satın alma işine giriştim tabi ki :)

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; İtalya'da tiyatroya gitmek pahalı bir aktivite. Biletler 25-30 Euro'dan başlıyor ki; bunlar da "Palco" ismi verilen locaların fiyatı. Eğer sahnenin karşısından izlemek istiyorsanız 100 Euro ve üstü seviyelere çıkıyor. Öte yandan aslında benim için bu localardan izlemek çok daha keyifli, çünkü tam filmlerde gördüğümüz gibi muhteşem bir atmosfer. Bu localar mini birer balkon gibi. Bu balkoncuklarda 7-8 kişilik sandalyeler bulunuyor, gerçekten süper keyifli..


Sahnenin hemen önündeki çukur alanda yerleşmiş olan koca orkestrayı görünce fiyatların neden bu derece fırlamış olduğunu ister istemez anlıyor insan.. Oyun ilerledikçe anladığım bir diğer şey vardı ki; o da aslında operaya gitmiş olduğumdu :) Meğer bu bir operaymış :)


Böyle sesleri birarada görünce - daha doğrusu duyunca - insan kendi sesinden şüphe ediyor iyice :) Hepsi bu kadar mı başarılı olur!!! Öte yandan tabi ki opera olduğu için sözlerin daha rahat anlaşılması için sahnenin tepesindeki ekranda sözler yazılı geçiyor. Bu da benim şansım aslında, yoksa anlamak zor olabilirdi, zira kullanılan dil tam saf İtalyanca değildi. Orkestra ise ayrı bir şahane!!!


Operaya gelirsek; Gioachino Rossini'nin bir eseri. Selim isimli Türk bir prens ve Fiorilla isimli bir İtalyan kadının yasak aşkları çevresinde dönen hafif absürd ve komik bir hikaye kurgulanmış. Yasak aşk çünkü aslında Prens Selim'in Zaida isimli bir sevgilisi, Fiorilla'nın da Don Geronio isimli bir eşi var :) Bu git-geller eğlenceli ve keyifli bir döngü içinde sahneleniyor :)


Bu keyifli tecrübenin havasını azıcık da olsa sizlere de geçirebilmek için Youtube kanalımdan mini bir video paylaştım, aşağıda sizin için linkte ;)


Gülelim eğlenelim, kam alalım İtalya'dan! :)

https://youtu.be/257GkLMucRM

60 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bella Ciao