• İrem

İtalyanca Dizi & Film | İtalyanca Dinleme

En son güncellendiği tarih: Oca 5

Sevgili İtalyanca severler,

Bana en çok gelen sorulardan birini yanıtlamak istedim bu yazıda, "İtalyanca dizi/film öneriniz var mı?" ve "Tavsiye ettiğiniz italyan dizileri nelerdir?"


Öncelikle şunu belirtmeliyim; İtalyanca dizi & film derken İtalyan yapımı dizi ve filmlerden bahsettiğinizi düşünerek cevaplayacağım bu soruyu.

italyan dizilieri - italyanca diziler

İtalyan yapımı film önerim tabi ki var fakat bunları önerirken hedefim İtalyanca dinleme kabiliyetinizi geliştirmekten çok İtalyan kültürü anlamında bu filmleri izlemiş olmaya yönlendirmek.

- Neden?

- Çünkü İtalyanca öğrenmeye henüz yeni başladıysanız İtalyan yapımı dizi ve film izlemenizi önermiyorum! :)

- Neden?

- Çünkü İtalyan yapımı dizi ve filmlerde genelde dialekt dediğimiz farklı ağız kullanımları olacaktır, yani standart İtalyanca'dan ziyade yöresel şiveli konuşmalar geçecektir ve bu ilk başlarda sizi zorlar ve demotive edebilir. Bu sebeple, öncelikle İtalyanca dublaj yapılmış dizi veya filmleri seçmenizi tavsiye ederim. Bu noktada dizi ya da filmin orijinal ülkesinin bir önemli kalmıyor, önemli olan İtalyanca dublajlı halini bulmak oluyor.

- Peki bunu nasıl yapacağız?

Netflix bu konuya güzel bir çözüm oldu. Eğer platforma üyeliğiniz varsa birçok farklı yapım dizi ve filmin İtalyanca'sını Netflix'te hangi ayarlarla izleyebileceğinizi LİNK'te anlattım.

Peki yöntem ne olmalı? Eğer izlediğiniz yer Netflix veya Raiplay (http://www.rai.it/dl/RaiTV/sottotitolati.html) gibi İtalyanca altyazı sunan bir yerse ve Türkçe'sini de ayrıca izleme şansınız varsa, şu güzel bir yöntem olabilir: Önce İtalyanca altyazılı izleyin, sonra Türkçe altyazılı tekrar izleyin, sonra bir defa da altyazısız İtalyanca izlerseniz, harika olur, süper pekişir. Bir şeyi üç defa mı izleyeceğim derseniz, dil öğrenmek biraz fedakarlığı hak ediyor derim, sonuçta bir dil bir insan, öyle değil mi? ;) Ha siz zaten altyazısız İtalyanca izliyorum diyorsanız, ne ala, aynen öyle devam edin, zaten %100 anlamak gibi bir şart yok, Türkçe izlerken bile yeri geliyor, anlık dalıyoruz bir şey oluyor, küçük küçük kaçırdığımız yerler olabiliyor, bu sebeple mükemmeliyetçi olmayın, ana fikri anlayın, izledikçe anlama yüzdeniz artacak, göreceksiniz;)

İtalyan kültürü adına hangi italyan filmleri izlemeliyiz sorusunun cevabı ise bence aşağıdaki linkte çok güzel özetlenmiş, bu listeyi tavsiye ederim ;)

http://www.listefilm.com/en-iyi-italyan-filmleri/

İyi seyirler o zaman ;)

1,620 görüntüleme0 yorum