top of page

İtalya'da Bayramlar

Sevgili İtalya severler,

Bugün beraber İtalyan bayramlara bakalım istedim, ne zaman hangi bayram kutlanıyor, sizin için listeledim 😉


1 Ocak: Yeni Yıl Arifesi = Genellikle tam gece yarısı tüm İtalyan meydanlarında biten yıla veda etmek ve yeniyi karşılamak için havai fişeklerle kutlanıyor.


6 Ocak: Epifani = Noel'den on iki gün sonraya denk gelen bir Hıristiyan bayramı. Gece boyunca süpürgesiyle gökyüzünde uçan yaşlı bir kadın olan Befana, evlerin bacalarından aşağı iner. İyi çocuklara şeker ve hediyeler, kötü çocuklara ise kömür getiren Befana için bir gece önceden bacaya çoraplar asılır. Detaylı okumak için bknz.


Şubat ayı: Karnaval = Maskeli insanların yaptıkları uzun geçit törenleriyle, ülke çapında kutlanan Karnaval ayı. En ünlü Karnaval ise tabii ki Venedik Karnavalı. Detaylı okumak için bknz.


19 Mart: Aziz Joseph Günü = Yani “Babalar Günü” olarak kutlanır.


Nisan: Paskalya = Paskalya her zaman aynı güne denk gelmiyor, Katolikler için çok önemli bir bayram çünkü İsa'nın ölümü ve dirilişi anılır. Özellikle Kutsal Hafta olarak adlandırılan bu dönemde uygulanan birçok gelenek var. Paskalya Günü “colomba – bir çeşit kek” ve çikolatadan yumurtalar yeniyor. Pazartesi günü, yani Paskalya Pazartesi günü, kırlara geziler düzenleniyor. Detaylı okumak için bknz.


25 Nisan: Kurtuluşun yıldönümü = Faşist rejimden kurtuluşu anmak için kutlanan ulusal bir bayram.


1 Mayıs: İşçi Bayramı = Ekonomi ve çalışma alanlarında kaydedilen başarıları anmak için kutlanan bir bayram. İtalyan sendikaları her yıl bu günün anısına Roma'da bir konser düzenliyorlar.


2 Haziran: İtalyan Cumhuriyet Bayramı = Haziran 1946'da genel oyla yapılan referandumla ilan edilen İtalyan Cumhuriyeti'nin doğuşu kutlanıyor.


italyan cumhuriyet bayramı

15 Ağustos: Ferragosto = Katoliklerin Meryem Ana'nın göğe yükseldiğine inandıkları gün. Birçok yerde, özellikle turistik olanlarda, festivaller ve etkinlikler düzenlenir. Detaylı okumak için bknz.


1 Kasım: Tüm Azizler Günü = Cennetteki tüm azizlerin ve şehitlerin onuruna kutlanan bir bayram.


2 Kasım: Ölüleri anma günü = Tüm Azizler Bayramı’nın devamı gibidir, bu vesileyle tüm ölüler hatırlanır. İnsanlar genellikle ölen sevdiklerini ziyaret etmek için mezarlığa giderler.


25 Aralık: Noel = Bu bayram ile Bebek İsa'nın doğumunu anılır. 24 Aralık gece yarısında genellikle aile üyeleriyle birlikte düzenlenen Noel yemeği ile kutlanır. Ayın 25'inde hediyeler açılır ve aileler beraber öğle yemeği yemek ve tombala oynamak için bir araya gelir. Detaylı okumak için bknz.


31 Aralık: Yeni Yıl Arifesi (San Silvestro) = Cotechino (domuz sosisi) ve mercimekten oluşan bir akşam yemeği ile kutlanır ve yıl kapatılır.


Son olarak, İtalya'daki her şehrin ve her bölgenin bir koruyucu azizi (patrono) vardır ve bu koruyucu aziz her yıl belirli bir günde törenlerle kutlanır ve ayrıca o gün işe ya da okula gidilmediği için hem gençleri hem de yaşlıları sevindiren bir koruyucu azizdir 😊

Comments


bottom of page