top of page

Etna Yanardağı Patladı

Sevgili İtalya severler,

Dün haberi İstanbul'daki kardeşimden duydum ben, meğer aynı ülkede olmak haberi daha önce almayı sağlamıyormuş..

Etna Yanardağı İtalya'nın Sicilya adasında bulunuyor ve Şubat ayı sonunda yeniden faaliyete geçmişti. Dün de BBC ekibi bölgede çekim yaptığı sırada patladı.

Yanardağın patlamayla birlikte fırlattığı lav ve taşlar, BBC ekibindekiler dahil 10 kişinin neyse ki sadece hafif yaralanmasına neden olmuş.

Patlama sırasında bölgede bulunan BBC Bilim Muhabiri Rebecca Morelle twitterda yazdığı mesajlarda, "büyük bir patlama" yaşandığını ve "uçuşan alevli kaya parçaları ve kaynar su buharı" altında dağdan aşağı koşarak kaçtıklarını aktarmış, üstelik kendileriyle birlikte bölgede olan bir volkan bilimcisi 30 yıllık kariyerinde en tehlikeli tecrübesinin bu olduğunu söylemiş.

İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü'nden araştırmacı Boris Behncke ise şiddetli patlamanın Etna'nın püskürttüğü lavın karla temasa geçmesi sonucu meydana geldiğini açıkladı.

Patlamanın meydana geldiği 2700 metre yüksekliğindeki bölgenin "sarı alarm bölgesi" içinde olduğu ve bu bölgeye ancak uzman rehberler eşliğinde girişe izin verildiği belirtiliyor.

2800 metrenin üzeri ise "kırmızı bölge" olarak anılıyor ve bu yüksekliğe çıkılmasına izin verilmiyor.

Yaşadığınız tek patlama "mutluluk patlaması" olsun sevgili İtalya ve İtalyanca severler!..

etna yanardağı

Comments


bottom of page