top of page

Espresso'suz Uzaya Gitmem Abi!

"Portakal suyumu içmeden uçamıyorum" diyenlere alışmıştık ama "Espresso'suz uzaya gitmem" diyenler varmış.. İşin şakası bir yana olay tam böyle olmasa da çok da farklı sayılmaz aslında. İtalyan astronot Luca Parmitano'nun yörüngede bir hafta kaldıktan sonra en çok özlediği şeyin iyi bir İtalyan espresso kahvesi olduğunu söylemesi üzerine mühendislik firması Argotec uzayda espresso içmeyi mümkün kılacak bir proje geliştirmiş. Bu proje için geliştirdikleri kahve makinesinin üzerinde Lavazza ile beraber çalışmışlar.


Espresso'yu isteyen Parmitano, fakat uzaya yanında özel tasarlanmış espresso makinesi ile giden ise; uzaya giden ilk İtalyan kadın astronot Samantha Cristoforetti olmuş. Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen bu makinenin ismi ise 'ISSpresso'.


Guardian gazetesi kahve makinesinin nasıl çalıştığını şöyle anlatmış:

Makine özel bir plastik poşete hapsedilmiş suyun, güçlü bir basınçla öğütülmüş kahve kapsülünü delerek içinden geçmesini sağlıyor. Basınçla kapsüle karışan su daha sonra kahve olarak başka özel bir plastik torbaya gönderiliyor ve astronot kahvesini pipetle içiyor :)


Anlatımı kolay olsa da aslında üzerinde titizlikle çalışılmış, zira aslında riskli bir proje. Uzay aracına su ya da sıcak kahve sızacak olsa, damlalar halinde havada dolaşmaya başlayarak astronotlara ve hassas araçlara büyük zarar vermesi mümkün.


​Espresso uzaya gönderildi fakat cappuccino içmek isteyenlerin biraz beklemesi gerekiyor. Zira cappuccino için, buhar aletiyle sütün köpürtülmesi, sonra da köpük ve sütün birbirinden ayrılması gerekiyor. Bulunduğumuz gezegende yer çekimi bu işlem için müsait. Fakat yerçekimi olmayan bir ortamda süt ile köpüğü birbirinden ayırmak, alet santrifüje yerleştirilmediği sürece mümkün değil.


Bakalım espreso'dan sonra astronotlar hangi keyfi uzaya taşımak isteyecekler ? :)

italyan kahvesi espresso

コメント


bottom of page