İtalya Sınırları İçinde Kapuçino İçme Vakti!!

Sevgili İtalya severler,


Daha önce yazmıştım, İtalyanlar için kahvaltı; tatlı bazlı ve genelde espresso yanında kruvasan, kek tarzı şeylerle geçiştirilen hafif bir öğün. Nerde bizim Türk kahvaltısı nerde İtalyan kahvaltısı.. Hoş bisküvi ile kahvaltı yapan biri olarak benim tercihim İtayan olandan yana, o ayrı ;)


Bugün üzerinde durmak istediğim konu ise "kapuçino" içme saati! Aman diyim siz benim gibi yapmayın, "banane arkadaş İtalyanlar kaçta içiyorsa, ben Türk'üm istediğim saatte içerim" demeyin, zira bu konuda pek hassaslar. Aslına bakarsanız mutfağın her alanında aşırı hassaslar ama bugünkü konumuz "kapuçino".


Sevgili İtalya severler, kapuçinonun memleketi olan İtalya'da, bu içecek sadece ve sadece kahvaltı saatlerinde içiliyor, hafif saat ilerledikten sonra kapuçino siparişi verdiğinizde, kendinizi "acaba yüzümde bir şey mi var?" diye hissettiren acayip bakışlarla karşılaşıyorsunuz. Üstüne yanınızdaki İtalyan arkadaş hafif takıntılı bir tip ise, sizin yerinize utanıyor falan... "ben bu arkadaşı tanımıyorum" bakışları, iyice vahim!! :)


İçilmesi gereken saatleri anladığımıza göre, nasıl sipariş ederseniz daha havalı olursunuz onu da söyleyeyim; "un capuccino (un kapuççino)" yerine kısaltarak "un capuccio (un kapuçço)" diye sipariş verirseniz tam bir İtalyan gibi davranmış olursunuz ;)


Bu bilgileri okudunuz ve sindirdiyseniz, İtalya'da kahvaltı yapmaya hazırsınız artık :)


Takibe devam ;)

139 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bella Ciao