top of page

Napoli'de Gezilip Görülecek Yerler ve Amalfi Turu - II.Gün

Sevgili İtalya severler,

İtalya seyahatimizi en başından takip etmek isterseniz Roma' ilk günden başlamak üzere linke tıklayabilirsiniz.

Napoli'deki ilk günümüze de bu linkten ulaşabilirsiniz.


19 Temmuz 2022 Salı sabahı 6’da kalkıp, bizi bota bineceğimiz yere götürecek olan araçla buluşmak üzere Castel dell'Ovo'nun oraya yürüdük.


castel dell'ovo - napoli'de görülecek yerler
Castel dell'Ovo

Kısa bir beklemeden sonra güzel bir araç geldi bizi almaya ve sanırım İtalya’ya geldiğimizden beri ilk defa klimalı bir araca bindik, momento di şükür (şükür anı) 😄


Bu turu da yine Türkiye’de iken ayarlamıştık. Burada araba kiralamadığımız için Amalfi kıyılarını gezmek tur harici çok zor olacaktı, biz de böyle bir yöntem tercih ettik, tabi ki turla gezi zamanları kısıtlı oluyor ama yine de biz memnun kaldık. Kişi başı 79 Euro ödedik. Detayları linkte bulabilirsiniz.


Araç bizi bota bineceğimiz limana getirdi ve orada gerekli bilet teslim işlemleri vs yapıldı. Akabinde botumuza bindik. Bu turun otobüslü versiyonları da var fakat yaz sıcağında tekneyi daha tercih edilir bulduk açıkçası, bir de Amalfi yolları oldukça zor, virajlı, botta püfür püfür gitmek varken... 🙂


amalfi bot turu - positano

Bir iki durağa daha uğrayıp yeni yolcular alarak Amalfi’ye yola koyulduk. Çok yakın bir yer olmadığını söylemek gerek, oldukça mesafesi var. Yolda rehber İngilizce ve İtalyanca olarak önünden geçilen yerleri anlatıyor; Capri adası, Vezüv Dağı, Sorrento vb.Amalfi’de 3,5 saat serbest zaman verdiler. Bunu ister denize girerek isterseniz dolaşarak değerlendirebilirsiniz, biz bu turu tamamen “gezelim görelim” olarak değerlendirdik.


Amalfi sanatsal ve doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile tüm dünyada tanınan ve takdir edilen Campagna sahilinin en ünlü turizm merkezlerinden biri. Amalfi kıyıları UNESCO Dünya Mirası listesinde, Sorrento’dan başlayıp Salerno’ya kadar devam ediyor.Mitolojide Amalfi, ismini Herkül’ün aşık olduğu su perisinden almış. Amalfi genç yaşta ölüp aşkları kısa sürünce Herkül onu dünyanın en güzel yerine gömeceğine dair söz vermiş ve onun şerefine Amalfi’yi inşa etmiş.Amalfi limonu, onu tüm dünyada ünlü yapan benzersiz özelliklere sahip. Farklı yetiştirme yöntemleri ve özellikleri nedeniyle diğer limonlardan farklı. Ortalama olarak diğer çeşitlerden daha büyük ve hepsi en az 100 gr ağırlığındaymış.


amalfi limonu

Buraya geldiğimizde oldukça açtık, bir süre buranın spesiyali olan “Spaghetti al limone” nerede yiyebiliriz diye anlamaya çalıştık fakat öğlen saati itibariyle bir çok restoran da henüz açık değildi, dolayısıyla geçici olarak açlığı bastırmak adına bir kafeye girip dilim pizza yemeye karar verdik. Tabi ki çok bayılmadık ama buradaki en kötü pizza bile Türkiye’deki pizzalardan daha güzel bir tat bırakıyor ağızda, bunu söylemeden de geçemeyeceğim 😏 Bir dilim pizza 2 Euro, kola 2 Euro, bira nedendir bilinmez 5 Euro 😅 Sanırım özellikli bir biraydı (Amalfi birası diye geçiyor) ama Kadir sevmedi 😐


amalfi birası - amalfitana

Büyük bir katedralin bulunduğu minnoş bir meydanı var.


amalfi katedral
Duomo di Amalfi

Bu çeşmeye bayıldık, dönüp dolaşıp buraya çıktıkça ya su içtik, ya fotoğrafını çektik 😁


amalfi'de gezilecek yerler

Burası da Amalfi soylularının antik mezarlığı: Chiostro del Paradiso. 1266 – 1268 yılları arasında inşa edilmiş.


chiostro del paradiso - amalfi'de gezilecek yerler
Chiostro del Paradiso
Chiostro del Paradiso - Amalfi'de gezilecek yerler
Chiostro del Paradiso

Tabi ki limonla ilgili türlü çeşit hediyelik eşya ve yiyecek var. Limoncello, limon aromalı şekerler vs. Bu yediğimiz de turistler tarafından çok rağbet görenlerden; limonun içinde sorbe. Bizim kavun içi dondurma gibi 😊 Limonun içine toplam 4 çeşit sorbeden 2 çeşit seçiyorsunuz ya da isteğe göre tek çeşit de olabilir. 8 Euro ödedik, tek kişi için bence oldukça büyük, biz iki kişi bir tane tükettik.


amalfi limonu - amalfi turu