• İrem

İtalyanca Öğreniyoruz - III.Hafta

Güncelleme tarihi: 5 Ara 2020

Sevgili İtalyanca severler,

İtalyanca kampımızın üçüncü haftasındayız 😊 Teknik konularımız geride kaldı ve işin en tatlı kısmına vardık: cümle kurmak 😉

Sevgili arkadaşlar, “dil bilmek” eşittir “cümle kurabilmek”. İletişim cümle kurmaktan, bize söylenen cümleyi anlayabilmekten geçer, dolayısıyla amacımız salt gramer öğrenmek değil, öğrendiğimiz gramer ile cümle kurmak. Aklımızda hep bu altın kural olsun 😉

  • GENİŞ ZAMAN

Aşağıdaki videodan konuyu dikkatle dinleyelim.

Sevgili arkadaşlar, videoda verilen örnek cümlelerde çeşitli edatlar göreceksiniz; a, con vb. Bu edatları (preposizioni) geçmiş zaman konusundan sonra teker teker işleyeceğiz, fakat sizlere tavsiyem şimdiden ufak ufak başlıca kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olmanız (bknz Youtube: İTALYANCA DERSİ 19-25). Zira en temel cümlede bile ihtiyacımız olacak.

Youtube’ta konuyu dinleyip anladıktan sonra, videoda geçen kelimeleri ilk haftadan itibaren oluşturduğumuz “kelime listemize” not alalım. Böyle bir listenin olması, dili doğru kullanabilmek adına çok önemli olan “kelime haznesini geliştirmek” açısından elzem.

Bir sonraki aşamanız ise cümle kurmak olmalı. İlk haftadan itibaren elimizde biriken fiil listemiz var, bu listeden düzenli olan fiiller ile temel cümleler kurmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin;

(Ben) kitap okuyorum. = (Io) leggo il libro.

Peki düzenli – düzensiz fiil ayrımını nereden bileceğiz? Düzensiz fiiller için size verebileceğim bir link var, burada en temel düzensiz fiilleri ve geniş zaman çekimlerini bulabilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken ne yazık ki bu çekimleri ezberlemek, bunun da en kolay yolu, yine bol bol cümle kurmak 😊

TEMEL DÜZENSİZ FİİLLER: https://imparandoinsieme.files.wordpress.com/2014/02/fb31.jpg

Öte yandan, daha önce sizler için hazırladığım, en çok kullanılan fiiller ve çekimleri videoları çok işinize yarayacak. Aşağıda hepsinin linkini bırakıyorum. Tavsiyem evde iş yaparken, yolda vs sürekli kulağınızda çalsın, göreceksiniz kısa sürede hafızanıza girmiş olacaklar 😉

EN ÇOK KULLANILAN İTALYANCA FİİLLER | -ARE / DÜZENLİ

EN ÇOK KULLANILAN İTALYANCA FİİLLER | -ERE / DÜZENLİ

EN ÇOK KULLANILAN İTALYANCA FİİLLER | - İRE / DÜZENLİ

EN ÇOK KULLANILAN İTALYANCA FİİLLER | DÜZENSİZ

Peki İtalyanca’da nasıl cümle nasıl kurarız, bunun için de aşağıdaki videoyu dinleyelim:

EGZERSİZ

Aşağıdaki linkteki egzersizleri yapalım:

https://www.sorrentolingue.com/en/presente-are.php

ÖDEV

1- Aşağıdaki linkteki egzersizleri yapalım ("essere" ve "verbi riflessivi: sonu -arsi, -ersi ve -irsi ile biten fiiller" egzersizlerini şimdilik atlayalım) ve alt tarafta gösterdiği cevap anahtarından kontrolümüzü yapalım.

https://www.pul.it/cattedra/upload_files/16350/E4%20Esercizio%20indicativo%20presente.pdf

2- Hafta boyu bol bol kendi kendimize basit cümleler kuralım.

III. HAFTA KELİME EZBERİ

Bir dili konuşup anlamakta en büyük etkenlerden biri de kelime haznemiz, ne kadar çok kelime bilirsek o kadar çok kendimizi ifade eder ve karşı tarafı anlarız. Dolayısıyla her hafta en az 10 yeni kelime ezberleyerek ilerleyeceğiz.

Önceliği çok kullanılan fiillere veriyoruz. Bu haftanın kelimeleri aşağıdaki gibi:

Cercare : aramak (bulmak için)

Chiamare : aramak (telefonla), çağırmak, seslenmek

Chiedere : sormak, bazı kullanım durumlarında istemek

Chiudere : kapatmak

Cominciare : başlamak

Comprare : satın almak

Conoscere : tanımak, bilmek

Continuare : devam etmek

Correre : koşmak

Costare : ederinde olmak

İlk iki hafta anlamlarını vermedim çünkü aslında sözlük karıştırıp kendinizin bulması, ezberinize yardımcı olur. Öte yandan sözlükler arası farklılıktan dolayı kafa karışıklığı yaşadığınıza dair yorum aldım sizden, dolayısıyla anlamlarını vereceğim artık ;)

BONUS: İlk aşamadan itibaren geliştirmemiz gereken bir diğer yetkinlik ise dinlemek. Bu sebeple kulağımızı bol bol İtalyanca'ya maruz bırakmalıyız ki, kademe kademe o dilde konuşulan diyalogları anlayabilelim. Bu ilk başa sadece birkaç kelime olacak, zamanla birkaç cümle haline gelecek, yılmayıp devam ettikçe diyalogun çoğunu anladığınızı göreceksiniz. Anahtar kelime: YILMAMAK!

Dinleme egzersizine şarkılarla başlayabilirsiniz, sizin için hazırladığım liste bu konuda size yardımcı olacaktır, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;)

İrem'le İtalyanca Şarkılar

Üçüncü hafta çalışma programımız bu şekilde :)

İlerledikçe farklı öneri ve kaynak tavsiyelerim olacak, benimle çalışmaya devam edin ragazzi ;)

Öneri ve sorularınızı da yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

#iremleitalyanca

535 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör