Bolonya'nın Venedik'ine Açılan Pencere

Sevgili İtalya severler, Bolonya'nın kulelerinden başlamıştık, bugünse Bolonya'nın 6 sırrından biri olarak kabul edilen "Venedik Penceresi"nden bahsetmek istiyorum.


Bolonya'nın altından birçok kanal akıyormuş, eskiden ipek yapımı ve buğday öğütmek için bu kanallardan akan suyun yarattığı enerji kullanılıyormuş. Belli başlı yerlerde kurumuş ya da cılız bir su akıntısı olarak karşınıza çıkabilen barajımsı yapılar da var. Kuru olmadığı zamanlarda gerçek bir kanal gibi görüntü veren ve bir Venedik manzası yaratan bu pencere ise Via Piella'da bulunuyor ve italyanca ismi "Finestrella".

İtalyan numaramı taktığım milat öncesi yıllara ait telefonun bir çalışıp, iki tekleyen navigasyonu ile bir süre cebelleştikten sonra niyahet Via Piella'ya ulaştım. Sürekli orayı bulayım derken trip advisor'da görüp, gitmek istediklerim arasına not ettiğim kafeyi tesadüf bulmuş oldum, bir gün de onu anlatmak istiyorum mutlaka :)

Sevgili İtalya severler,işin komiği az kalsın ben pencereyi görmeden, Venedik manzarasını gördüm diye geri dönecektim ki şöyle bir bakınca duvardaki yazı dikkatimi çekti, onu göreyim diye gidince asıl pencereyi farkettim! :) Meğer ben pencerenin karşısındaki iki bina dizisi arasında kalan kanal manzarası ile yetinmek üzereymişim. Halbuki sokağın karşısında kiremit renkli duvarın ortasında bir pencere var ve pencere yine bir Venedik manzarasına açılıyor, fotoğraf çekip pencere arkasına bakmak için de önünde sıra oluyor. Cidden hoş bir detay ve "Bolonya'nın sırr"ı sıfatını hak edecek bir görüntü bence de, keyifli keyifli fotoğrafımı çekip, sizler kendinizi bizzat orada hissedin diye de videoya aldım, buyrun linkten Venedik Penceresi'ne davetlisiniz ;)


https://youtu.be/qIuvWASiv8U153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör