top of page

Bolonya'nın Buluşma Noktası: Nettuno

Sevgili İtalya severler, İstanbul'da yaşayanlar bilir, Taksim Mc Donald's bir buluşma noktasıdır. Büyük ihtimalle tüm şehirlerde vardır böyle noktalar. Bolonya'daysa, özellikle de öğrencilerin buluşma noktası: Nettuno - Neptün Çeşmesi.


Tabi ki Neptün Çeşmesi'nin asıl önemi buluşma noktası olmasından kaynaklanmıyor. İtalyanca ismi ile"Fontana del Nettuno" Bolonya'nın 6 sırrından biri ve şehrin sembollerinden biri konumunda.

Ne yazık ki restorasyon aşamasında olduğundan şu anki görüntüsü aşağıdaki gibi. Fakat aslında bir aşağıdaki fotoğrafta görünen gibi bir yapısı var.

bolonya nettuno - bologna nettuno - neptün çeşmesi

Hikayesi ise ilginç. Rönesans döneminde bu heykeli yapan heykeltıraşa özellikle kiliselerden baskı gelmiş. Baskı konusu ise heykelin cinsel organı; heykeltıraştan bu kısmı olabildiğince küçük yapmasını istemişler. Heykeltıraş da sanatına karışıldığını düşünerek onlara gizlice bir ceza vermek istemiş.

bolonya nettuno - bologna nettuno

Aslında gördüğünüz gibi çeşmeye önden bakıldığında diğer çıplak heykellerden bir farkı yok. Fakat heykelin sağ arkasından bakıldığında ise Neptün'ün aslında parmağı olan parça farklı bir manzara koyuyor ortaya :) Espritüel heykeltıraş :)

bolonya nettuno - bologna nettuno

Bolonya'nın sırlarına devam edeceğiz, takipte kalın ;)

bottom of page