Bolonya'nın Buluşma Noktası: Nettuno

Sevgili İtalya severler, İstanbul'da yaşayanlar bilir, Taksim Mc Donald's bir buluşma noktasıdır. Büyük ihtimalle tüm şehirlerde vardır böyle noktalar. Bolonya'daysa, özellikle de öğrencilerin buluşma noktası: Nettuno - Neptün Çeşmesi.


Tabi ki Neptün Çeşmesi'nin asıl önemi buluşma noktası olmasından kaynaklanmıyor. İtalyanca ismi ile"Fontana del Nettuno" Bolonya'nın 6 sırrından biri ve şehrin sembollerinden biri konumunda.

Ne yazık ki restorasyon aşamasında olduğundan şu anki görüntüsü aşağıdaki gibi. Fakat aslında bir aşağıdaki fotoğrafta görünen gibi bir yapısı var.

Hikayesi ise ilginç. Rönesans döneminde bu heykeli yapan heykeltraşa özellikle kiliselerden baskı gelmiş. Baskı konusu ise heykelin cinsel organı; heykeltraştan bu kısmı olabildiğince küçük yapmasını istemişler. Heykeltraş da sanatına karışıldığını düşünerek onlara gizlice bir ceza vermek istemiş.


Aslında gördüğünüz gibi çeşmeye önden bakıldığında diğer çıplak heykellerden bir farkı yok. Fakat heykelin sağ arkasından bakıldığında ise Neptün'ün aslında parmağı olan parça farklı bir manzara koyuyor ortaya :) Espritüel heykeltraş :)

Bolonya'nın sırlarına devam edeceğiz, takipte kalın ;)

84 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör