• İrem

İtalyanca Öğreniyoruz - II.Hafta

En son güncellendiği tarih: 4 gün önce

Sevgili İtalyanca severler,

İtalyanca kampımızın ikinci haftasındayız 😊 İlk hafta alfabe ve hece okunuşlarını oturttuğumuza göre cümle kurabilmeye geçmeden önce halletmemiz gereken iki teknik konumuz kaldı, ha gayret 😉

Öncelikle İtalyanca’da isimler ne şekilde oluyor, ona bir bakalım.

  • İSİMLER

Aşağıdaki videodan konuyu dikkatle dinleyelim.

Youtube’ta konuyu dinleyip anladıktan sonra sizlere tavsiyem, videoda geçen kelimeleri ilk haftadan itibaren oluşturacağınız “kelime listenize” not almak. Böyle bir listenizin olması, dili doğru kullanabilmek adına çok önemli olan kelime haznenizi geliştirmek açısından elzem.

EGZERSİZ

“Amico” kelimesini - videoda “ragazzo” kelimesi için yapıldığı gibi - cinsiyet ve tekillik/çoğulluk açısından 4 farklı şekilde nasıl ifade ederiz?

EGZERSİZ-CEVAP ANAHTARI

Amico : Bir erkek arkadaş

Amici : Birden fazla erkek arkadaş / İçinde en az bir erkeğin bulunduğu birden fazla arkadaş

Amica : Bir kız arkadaş

Amiche : Birden fazla kız arkadaş

  • ARTICOLI

Aşağıdaki videodan konuyu dikkatle dinleyelim.

Bu konu biraz teknik bir konu olduğu için, dersi gerekirse bir-iki defa dinlemekten çekinmeyin arkadaşlar. Bu tip konular daha fazla teknik bilgi ve ezber içerdiği için, daha bol tekrar gerektiren konular. Articoli konusu oldukça fazla kullanacağımız bir konu olmakla beraber iyi haber şu ki; cümlenin anlamına etkileri düşüktür, dolayısıyla doğru kullanmak grameri iyi kullandığınızı gösterir fakat yanlış yaptığınızda karşı tarafın sizi anlama ihtimalini düşürmez.

Bu konu ile ilgili önceden yazmış olduğum aşağıdaki linkteki yazıyı okumanızda fayda var:

YAZI LİNKİ

EGZERSİZLER

  1. Aşağıdaki linkteki egzersizleri yapalım.

Boşluklara verilen kelimelerin çoğul hallerini yazdıktan sonra aşağıda bulunan “controlla” isimli butona basınca cevaplarınızı kontrol edecek. “Aiuto” ya basarsanız teker teker ipucu verecek.

http://www.impariamoitaliano.com/plur01.htm

ÖDEV

Hafta boyu aşağıdaki linkte bulunan ilk iki egzersizi yaparak, konunun iyice oturduğundan emin olalım.

Boşluklara verilen kelimelerin çoğul hallerini yazdıktan sonra aşağıda bulunan “controlla” isimli butona basınca cevaplarınızı kontrol edecek. “risposte” ye basarsanız, doğru cevapları verecek.

http://www.lezionidiitaliano.altervista.org/esercizi_gli_articoli/esercizi_gli_articoli.php

II. HAFTA KELİME EZBERİ

Bir dili konuşup anlamakta en büyük etkenlerden biri de kelime haznemiz, ne kadar çok kelime bilirsek o kadar çok kendimizi ifade eder ve karşı tarafı anlarız. Dolayısıyla her hafta en az 10 yeni kelime ezberleyerek ilerleyeceğiz.

Önceliği çok kullanılan fiillere veriyoruz. Bu haftanın kelimeleri aşağıdaki gibi:

aspettare

avere

baciare

ballare

bere

cambiare

camminare

cantare

capire

cenare

Sözlükten anlamlarını bulup, ezberliyoruz. Anlamlarını özellikle ben vermiyorum, çünkü sözlük karıştırıp kendinizin bulması, ezberinize yardımcı olacak ;)

BONUS: Yukarıda da bahsettiğim gibi bir dili iyi anlayabilmek, iyi konuşabilmek için kelime haznemizin geniş olması çok çok önemli. Bu anlamda kelime ezberinde bize yardımcı olabilecek çeşitli uygulamalar var, bu uygulamaları size detaylı olarak anlattığım videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İkinci hafta çalışma programımız bu şekilde :)

İlerledikçe farklı öneri ve kaynak tavsiyelerim olacak, benimle çalışmaya devam edin ragazzi ;)

Öneri ve sorularınızı da yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

#iremleitalyanca