İtalyanca Öğrenirken Çalışma Yöntemim Ne Olmalı? & Faydalı Linkler

İtalyanca Öğrenirken Çalışma Yöntemim Ne Olmalı? & Faydalı Linkler


Sevgili İtalyanca severler,

Çok karşılaştığım sorulardan biri “Nereden başlamalıyım?” Bu yüzden bu yazıda size başlangıç noktanız hakkında bir nebze olsun fikir vermek istedim.


Öncelikle bu dili öğrenmeyi seçtiğiniz ana kaynağı belirleyin, hangi kaynağı takip edeceksiniz? Eğer kitap almayı seçtiyseniz, size, konuları öğrenme sırası içinde veren bir kitap seçmeye gayret edin, zira eğer konuları zamanlar, zarflar vs diye öbek öbek anlatıyorsa, hangi konudan başlamanız ve devam etmeniz gerektiğini bulmak sizi zorlar. Buna paralel ben kendi gramer kitabımı bu şekilde yani optimum öğrenme sırasına göre yapılandırdım. Kitabımı edinmeyi tercih ederseniz, çalışmanızı eş zamanlı olarak Youtube’taki videolarımla birlikte yürütebilirsiniz. Sıfırdan ileriye seviyeye kadar tüm gramer konularına ek olarak İtalya ve İtalyan kültürüne dair donelerle zenginleştirdiğim kitabıma linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynağınız var, sıra sıra konulara başladınız. Şimdi bir yandan da kelime haznenizi geliştirmeye başlamalısınız, özellikle en çok kullanılan kelime ve fiilleri belirli bir sürede haznenize almak üzere program yapın ve öğrendiğiniz konularda bu kelime ve fiilleri kullanarak bol cümle kurun. Aşağıdaki linkte en çok kullanılan fiiller var.

http://www.scudit.net/md111verbi_1.htm

Ayrıca bu en çok kullanılan fiilleri, Youtube kanalımda bir seri olarak, hem kelime anlamı, hem geniş zaman ve geçmiş zaman çekimi olarak sunuyorum size, linkler aşağıda, seri tamamlanınca linkleri güncelleyeceğim, şimdilik -are ve -ere bitimliler var.

https://youtu.be/HDv3okyhUYk

https://youtu.be/fbBqRMUUnNA

Ezberden bahsetmişken, ezber tekniklerini de hatırlatmakta fayda var:

https://youtu.be/hM4-6YI4Vuo

Kaynaktan gramer ilerliyor, kelimeler ezberleniyor, burası tamam. Bir yandan da tabi ki kulak aşinalığımızı kuvvetlendirmeye başlamalıyız. En kolay yöntemi ilk günden itibaren mutlaka şarkı dinlemek.

Boş durmadım sizin için güzel bir şarkı listesi toparladım, bu yaşayan bir liste, sizden gelen önerilerle de her gün zenginleşiyor:

https://open.spotify.com/user/21aaxqmlnutdhorhar22ngwba/playlist/4sGiUEkdmpE0L6TApCnFsG

Ayrıca aşağıdaki linklerdeki boşluk doldurmalı şarkı dinleme egzersizlerini de yapabilirsiniz.

https://www.adgblog.it/2010/10/07/50-canzoni-per-imparare-litaliano/

http://italianolinguadue.altervista.org/italiano-con-le-canzoni/

https://www.adgblog.it/2011/12/12/5050100-e-oltre-canzoni-per-imparare-litaliano/

Şarkının ötesinde film ve dizi izlemek dinlediğini anlamak bakımından inanılmaz önemli, onun için de bu videomun linkini şuraya bırakıyorum:

https://youtu.be/AvBtiXqEYaQ

Ve tabi ki sıra geldi okuduğunu anlamayı geliştirmeye. Yine daha ilk haftalardan itibaren mutlaka basit basit metinler bulun kendinize okuyacak. Gittikçe gelişmişliği de artacak tabi metinlerin.

Aşağıdaki linklerde her seviye için hem metin hem gramer egzersizleri var örneğin:

http://www.studiareitaliano.it/esercizi/esercizi_a1_a2.pdf

http://studiareitaliano.it/esercizi/esercizi_b1_b2.pdf

http://studiareitaliano.it/esercizi/esercizi_c1_c2.pdf

Peki okurken neye dikkat edeceğiz, nasıl bir yöntem izleyeceğiz, onu da aşağıdaki videoda anlattım:

https://youtu.be/qnbmOfBsSMU

Okuma için instagramdan İtalyan hesaplar takip etmek de müthiş bir yöntem olur.

Genel olarak nasıl İtalyanca Öğrenirim”i anlattığım videonun linkini de bırakarak kapatıyorum bu yazımı, siz hayatı İtalyanca yaşayın, o sizi yanıltmaz😉

https://youtu.be/5sdhhH_Jbzw

#italyanca #dilnasılöğrenilir #italyancanasılöğrenilir #nasılitalyancaöğreniyorum #nasılçalışmalıyım #italyancakaynaklar #italyancagramer #italyancaöğrenmek #italyancaöğrenmekiçin #iremleitalyanca #iremleitalyanca #italyancaders

0 görüntüleme