Non Ti Pago! (Sana Ödemiyorum!)Pek de iyi yapmışım, müthiş bir oyun, İtalyan deyimiyle “un capolavoro” (bir başyapıt). Anlaması biraz zor olsa da ileri seviyede İtalyanca bilgisi olan bir Türk için imkansız değil..

Teatro Pergola başlı başına yaşanması gereken bir deneyim. Daha ekonomik olduğu için “Palco” denilen balkoncuklardan birinden satın almıştım bileti ve gidince “iyi ki de öyle yapmışım” dedim. Balkoncuk diyorum çünkü bizdeki gibi ana bir balkonun yanısıra mini mini odalar şeklinde balkonlar var. Bu balkoncuklarda 7-8 kişilik sandalyeler bulunuyor. Müthiş bir atmosfer..

Oyuna gelirsek..

Eduardo De Filippo’nun yazdığı oyunda, şansı bir türlü yaver gitmediği halde ısrarla loto oynamaya devam eden bir aile babasının trajikomik hikayesi anlatılıyor. Ferdinando adlı bu karakterin yanında çalışan ve Ferdinando’nun çok da hazzetmediği genç Bertolini’nin rüyasına Ferdinando’nun rahmetli babası olan ilk ustası girer ve lotoda kazanacak sayıları söyler. Bertolini’nin bu sayılar ile gerçekten lotoyu kazanması sonucunda asıl cümbüş başlar.

Gerek replikler ve senaryo gerek oyunculuklar sayesinde gülme ve keyfi garanti eden bu oyunu izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Rotanızı İtalya’ya çevirecek bir neden daha!!! 😉

#nontipago #teatropergola #firenze #tiyatro #italyanca